běhání solo versus skupina
4.5.2016
Kategorie: Motivace, Nezařazené, Zajímavosti

Osamělý vlk nebo veselý společník?

Představujeme výhody běhu ve skupině i sólo a povíme vám, jak dostat to nejlepší z obou možností.

Jako běžec asi víte, že běžecký trénink zahrnuje různé vzdálenosti, povrchy či pauzy. Co si možná neuvědomujete, je, že totéž platí i pro ostatní běžce a běhání ve skupině. Ať již běháte raději ve skupině či pouze sám s vlastními myšlenkami, pokud jste přísně vyhranění, můžete být v nevýhodě.

Právě introvertní či extrovertní styl běhání může omezit vaše zkušenosti a zabránit vám v dalším vývoji, jako běžce. Míchání těchto dvou stylů a navazování přátelství, vám může pomoci stát se více vyváženějším běžcem.

Běhání sólo

Mezi zvoněním mobilních telefonů, zvuky e-mailů, upovídanými spolupracovníky či hlučnými dětmi může samostatné běhání představovat chvíli klidu a pohody ve vašem dni. Běžet sólo vám umožní ztlumit okolní svět /zvlášť pokud používáte při běhání hudbu/ a plně využít jeho antistresových výhod.

ec0bf6871731f4f1_run.xxxlarge_1Běhání se pak může stát určitým meditativním zážitkem, kdy můžete opravdu v klidu přemýšlet nebo se koncentrovat pouze na běhání.

Dalšími výhodami běhání na vlastní pěst je možnost věnovat větší pozornost svému dýchání, běžeckému stylu i tempu. Jak říká běžecký trenér Brendan Cournane z Chicaga. „Je jednoduché začít běhat s běžeckou skupinou v pohodovém tempu, ale to vás pak může udržet od využití vašeho plného potenciálu.“

„Naopak pokud začnete běhat se skupinou, která běhá příliš rychle, může to na vás tlačit mnohem víc a hrozí přetrénování.“

Běhání sólo je zvlášť důležité, pokud se k němu vracíte po zranění, je třeba dobře naslouchat signálům svého těla, abyste se vyhnuli dalším zraněním.

nike air zoom vomero

NOVINKA – Super odpružené běžecké boty Nike Air Zoom Vomero 14 se speciálním odpružením v patě i špičce.

 

Trénink na vlastní pěst vám pomůže i při závodu. Neboť budete lépe schopni držet si své vlastní tempo bez ohledu na případného partnera. Zároveň také víte, kdy vaše tělo potřebuje hydratovat nebo energii navíc.

Výhody běhání sólo

  • relaxace a možnost zbavit se stresu
  • více se věnujete vlastnímu stylu i tempu
  • ideální při běhání po  zranění
  • poznáte lépe své tělo
  • lépe udržíte své tempo např. při závodech

Běhání ve skupině

Jednou z největších výhod běhání se skupinou je odpovědnost. Je těžké vstávat v 5 hodin ráno a jít běhat, zvlášť pokud prší a vy byste raději zůstali doma. Ale pokud víte, že na vás někdo čeká, máte další motivaci, proč vylézt z postele. A funguje to i při běhu.

Partner vás může podržet od toho, abyste si prodlužovali přestávky nebo si běh zkrátili.

Group-RunTento pozitivní tlak dokonce pracuje na podvědomé úrovni díky konceptu s názvem „Sociální facilitace“. Poprvé byl objeven u cyklistů, kteří měli rychlejší časy, pokud závodili proti někomu jinému, oproti klasické časovce na vlastní pěst.

Totéž platí u běžců. Při běhu ve skupině máme tendenci vynaložit větší úsilí. Pak se vám může stát, že najdete stejné tempo jako skupina a běžíte rychleji, než obvykle.

Běhání v páru či skupině vám také může pomoci dozvědět se víc o tom, jak trénují ostatní lidé a to vás může inspirovat. Můžete pak vyzkoušet nové trasy, vzdálenosti nebo typy tréninku.

Mnoho začátečníků jsou sólový běžci, protože se cítí trapně, než aby běhali s ostatními. Nebojte se toho a přidejte se do běžecké komunity třeba s dobrým partnerem. Než vyrazíte, pobavte se o svých cílech a zejména svém tempu. Pokud je váš partner rychlejší, naplánujte si společný běh na den, kdy běhá méně nebo je to pro něj odpočinkový den.

Tímto způsobem pak můžete běhat bez obav, že nebudete držet krok nebo svého partnera brzdit.

Výhody skupinového běhání

  • odpovědnost
  • žádné šizení tréninku
  • větší úsilí při tréninku
  • inspirace a nové nápady na trénink
  • rychlejší časy

Správná rovnováha

S tolika výhodami, které přináší sólové i skupinové běhání je dobré využít obojí. Samotář se může připojit ke skupině, která je o něco rychlejší nebo k běžcům na dlouhé tratě. A skupinový běžec by se měl odpojit od své lážo-plážo běžecké skupiny a vyzkoušet individuální trénink pro rozvinutí svých schopností.

Jak jste na tom vy? Osamělý vlk nebo společenský bavič?

zdroj:http://www.runnersworld.com

Běháte sami nebo ve skupině?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...