Prokrastinace – důvod proč neběháme dlouhé tratě

Na úvod si řekneme něco o tom, co to vlastně prokrastinace je. V současnosti oblíbený výraz je dle Wikipedie popsán následovně:

Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví. Psychologové často popisují takové chování jako mechanismus pomáhající jedinci vyrovnat se s úzkostí spojenou s výkonem dané činnosti. Podle některých vědců jsou kritéria definující prokrastinaci následující: je kontraproduktivní, zbytečná a zdržující.

Takže co to má společného s běháním? Rozhodli jste se např. že zaběhnete maraton v určitém termínu a stále jste jej nezaběhli. Nemůžete dostat tento stanovený cíl z vaší hlavy a každý rok se tomu chvíli věnujete. Pak si ovšem začnete zdůvodňovat, proč je pro vás v podstatě nemožné maraton zaběhnout.

Pokud tedy stále koketujete s myšlenkou, že si maraton zaběhnete a máte problém s dotažením vašeho cíle, mohou se vám hodit následující doporučení.

Zastrašující vzdálenost

Running_Girl_Wallpaper_JxHyAno, je to děsivé: 42 km. Vyčerpávající můžete být už jen přemýšlení o této vzdálenosti. Pokud jste nikdy neběželi např. 5 km závod, je skok na půl maraton nebo dokonce kompletní opravdu příliš. Ale pokud máte již takovou vzdálenost naběhanou, tak vám s velkou pravděpodobností brání v dalším tréninku – strach. Jedna vaše část může při představě účasti na maratonu zajásat, ovšem další – ta uvážlivější a proto i silnější, napovídá: Není to možné, Tohle nikdy nedokážu.

Pak právě strach jde neomylně ve vašich stopách. Co když se však rozhodnete, že by uběhnutí maratonu mohlo být možné? Co když si sami sobě slíbíte nějaký bonus, pokud jej zaběhnete?

Jakmile začnete věřit, že uběhnout maraton či jiný delší závod je možné, vše ostatní už zapadne na své místo. Od tohoto okamžiku můžete přemýšlet o tom, co vám pomohlo při předchozích závodech. Byla to podpora ze strany kamaráda, který běžel s vámi? Nějaký vyladěný soundtrack?

Existují samozřejmě cesty, jak si trénink vylepšit. Můžete např. trénovat se skupinou a po běhu se odměnit proteinovým koktejlem. Nebo můžete jít na pravidelnou masáž, která zmírní napětí svalů. To vše vám pomůže v tom, že se vám pak vzdálenost už nebude zdát tak nemožná.

Nemáte čas

Jste zaneprázdnění. Máte práci, závazky, další priority a málo času na sebe. To už na první pohled nemusí vypadat jako správný okamžik, kdy se připravovat na maraton. Místo toho můžete vychovávat děti, nebo pracovat přesčas. Právě to však může být přesně ten správný čas, kdy si stanovíte jako prioritu, že si zaběhnete maraton. Je to něco k čemu se zavážete a i když máte spoustu dalších věcí na práci, stává se běžecký trénink prioritou při plánování vašeho času.

Poté co si v mysli nastavíte tuto prioritu, poradíme, jak si upravit svůj denní rozvrh a udělat si na trénink čas. Můžete se domluvit s přáteli, že večer budete chodit běhat, chodit spát dříve a vstát dříve na ranní běh, využít obědový čas, nebo si z cesty domů z práce udělat běžecký trénink.

nike air zoom vomero 16Trénink na maraton či jiný delší běh vyžaduje určité úvahy o tom, jak si zorganizovat svůj čas tak, aby jste běhali alespoň 3 – 6x každý týden. To samozřejmě neznamená, kompletní překopání všech dalších závazků. Jak se jednou rozhodnete, že jej poběžíte, nejde už o nepovinnou věc, takže čas by neměl být překážkou.

Vybavte se na běhání kvalitním běžeckým oblečením a obuví a získáte další motivaci k běhání na dlouhou dobu.

Tip na dobře odpružené profesionální běžecké boty s neutrálním došlapem – Nike Air Zoom Vomero 16!

Maraton je pouze pro profesionální běžce

Můžete běžet a vidíte, že všichni kolem vás vypadají, že jsou na tom mnohem lépe. Dostaví se pochybnosti: Nejsem běžec. Nemám tělo běžce.., prostě to není pro mě. Máme pro vás novinku: jste běžec pokud myslíte, jako jeden z nich. Myšlení jako běžec znamená, že si říkáte – ano tenhle trénink zvládnu.

“Nemusím být profesionální běžec, ale to mě od běhání nezastaví.”

Kromě toho, pokud trénujete na maraton 15 – 20 týdnů, vaše tělo se postupně mění a zvyšuje se vytrvalost, rychlost i síla. V průběhu času zjistíte, že se vám běží stále líp a snadněji. Vyzkoušejte to: jestliže máte problém s uběhnutím 5 km, zkuste je běhat každý den po dobu jednoho týdne. Zaručeně na konci týdne poznáte rozdíl.

Jakmile si najdete svůj rytmus, začnete si běhání užívat mnohem víc. Zjistíte, že běhání vám pomůže se odreagovat a vyčistit si hlavu od starostí. Můžete se dokonce začít těšit na ranní tréninky, bolavé svaly, různé vzdálenosti.

Ještě stále se nemusíte cítit jako běžec, ale až projdete tréninkem – budete jedním z nich.

zdroj:http://www.lifehack.org