26.10.2016
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Jak se vyhnout zápachu z běžeckých bot

Příčina zápachu běžeckých či jiných bot je v podstatě jasná. Důvodem je pot, který vzniká při pocení nohou. Pokud vaše boty zůstávají vlhké od potu, zápach se zhorší, protože se bakterie stále množí. Níže je několik tipů, jak si poradit se zápachem:

I.

Noste správný typ běžeckých ponožek, který udrží vaše nohy v suchu bez potu. Je důležité používat ponožky bez obsahu bavlny. Ideálně běžecké ponožky ze syntetických materiálů, které mají vyřešený odvod vlhkosti. Nikdy také v běžeckých botách neběhejte naboso i v případě, že půjde pouze o chůzi.

zápach běžeckých botII.

Ihned po běhu běžecké boty zujte, aby mohly začít větrat. Tím, že v nich budete ještě nějakou dobu chodit v páchnoucích ponožkách, zápach zintenzivní.

III.

Ukládejte své běžecké boty na chladném a suchém místě. Vyjměte vložky z bot, abyste zabránili množení bakterií. Určitě boty nedávejte hned vedle topného tělesa nebo ke krbu. Pokud boty při běhu navlhly např. při dešti, po vyzutí je můžete zaplnit zmačkaným novinovým papírem. Tím pomůžete se zachováním tvaru boty a papír zároveň natáhne vlhkost pryč z bot, což zabrání zápachu zatuchliny.

IV.

Střídejte ideálně dva páry běžeckých bot. Zvlášť pokud běháte často, dáte botám šanci proschnout. Zároveň pokud druhý pár začnete používat např. až po 4 – 6 týdnech po prvním páru, můžete lépe zjistit, kdy je čas na výměnu za nové. Zhorší se funkčnost, což budete mít možnost srovnat.

V.

Jak zaznělo v oblíbené komedii Slunce, seno, jahody – “…smrděj ti nohy. Jdi si je umejt.”  Tak tohle doporučení se po dokončení běhu určitě vyplatí.

VI.

Vezměte trochu jedlé sody /stačí půl čajové lžičky, pro každou/ a posypte jí vnitřek běžecké boty. Nechte působit přes noc. Soda pomůže s maskováním zápachu a absorbuje zbývající vlhkost.

běžecké boty zápachVII.

Použijte nějaký deodorant na zápach z bot. V dnešní době už existuje celá řada výrobků i za rozumnou cenu. Někteří běžci používají i osvěžovače vzduchu ve tvaru koule, které dají do bot.

VIII.

Máte doma vonnou lampu a nějaké esenciální oleje? Vyzkoušejte nakapat několik kapek esenciálního oleje s vůní pelargónie přímo do bot. Nebo můžete použít kousek vaty s pár kapkami citronového oleje.

IX.

Pijete čaj? Pak vezměte několik čajových sáčků /nepoužitých/ a vložte je do běžeckých bot. Pomohou lépe zvládnout zápach z bot.

X.

Máte doma kočku? Pak jistě máte i stelivo pro kočky, které můžete využít i vy. Vezměte pár punčoch, které naplníte právě stelivem pro kočky a zavážete. Vložíte do běžeckých bot a necháte působit 24 hodin. Pokud stelivo dokáže neutralizovat kočičí zápach, poradí si i se zápachem v botách.

XI.

Pokud zápach stále přetrvává nebo se zhoršuje, zkuste vyměnit vložky do bot. Jestliže nepomůže ani to, je pravděpodobně čas na výměnu běžeckých bot.

Na další levné řešení zápachu z běžeckých bot se můžete podívat i v tomto videu:

zdroj: www.hellawella.com

Máte i vy nějakou osvědčenou praktiku, jak si se zápachem poradit? Podělte se s námi v komentářích.