24.10.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

V čem běhat na podzim?

Zejména na přechodu podzim/zima je velmi důležité jaké běžecké oblečení nosíte. Nejde pouze o běžecké bundy a kalhoty, ale významné je taky, co nosíte pod nimi.

V tomto článku se podíváme na důležité součásti běžeckého oblečení a také vám prakticky poradíme sestavu běžeckého oblečení pro konkrétní situaci či počasí.

Takže zůstaňte s námi a doufám, že se vám něco z toho bude hodit.

Funkční spodní prádlo

běžecké oblečení na zimuPokud použijete termální funkční prádlo, tak by mělo docházet k lepšímu odvedení potu a zároveň zachování tepelné pohody.

Ideální je také kombinovat termální prádlo s vnější vrstvou, která má podobné vlastnosti. Díky tomu se ještě zlepší výsledný efekt.

Funkční prádlo je k dispozici ve formě šortek a triček. Výběr konkrétního typu nebo značky je již na vašem zvážení. Doporučujeme jít spíše do značkového řešení, kde máte jistotu, že funkční prádlo má všechny vlastnosti.

Horní vrstva

Také u oblečení z horní vrstvy je důležité, aby bylo prodyšné a dobře propouštělo vlhkost ven. Samozřejmostí je odolnost proti větru a dešti.

Poslední vlastnost se trochu kříží s propustností, každý výrobce se s tím snaží poprat trochu jinak. Dobrá běžecká bunda by měla mít takový povrch, aby mohli menší molekuly potu odejít z těla a zároveň větší kapky deště nemohly dovnitř.

  • Běžecké kalhoty do deště – jako běžecké se hodně používají běžecké legíny, které obepínají svaly a tím, také napomáhají cirkulaci krve ve svalech. Ale pozor nakupte zase příliš těsné.
  • Běžecké rukavice – jsou dobré na podzim, kdy pomáhají udržet teplo rukou, jakmile se zahřejete během. V zimě jsou již potřeba zateplené rukavice. Více o jejich výběru také v článku – jak vybrat běžecké rukavice.
  • Běžecká čepice – v zimě určitě nezbytná věc, protože cca 40% energie ztrácíte prostřednictvím hlavy. Pokud je hodně chladno použijte na citlivé části obličeje jelení lůj.

Závěrem této části: i když náhodou onemocníte, nemusí to být špatným běžeckým oblečením. Stačí chytnout nějaký virus nebo to přehnat s tréninkem. Ano i tohle má velký vliv.

Praktické ukázky sestav běžeckého oblečení

Modelový příklad: muž, teplota 10°C, zataženo, lehký vítr, soumrak, delší trasa

Lehká běžecká bunda – obvykle z polyesteru, slouží pro udržení v teple, proti větru, dešti nebo sněhu a pracuje také s odvodem potu. Jde o důležitou část oblečení na chladné, větrné nebo deštivé dny. Vyberte si bundu se zipem a ten používejte jako termostat. Tj. regulujete si větrání.

Tričko s dlouhým rukávem –  běžecká trička jsou většinou vyrobena z materiálů, která dobře odvádí vlhkost od pokožky, což se vám v chladnu bude hodit.

Rukavice – pokud jste na pochybách, vezměte si je sebou. Pokud bude příliš teplo, tak není problém je zastrčit za kalhoty. Pokud se ochladí, jste připraveni.

Běžecké legíny – jde o první úroveň izolace vašich nohou. Klasické legíny jsou většinou z polyesteru a směsi spandexu. Volnější běžecké kalhoty jsou také elastické ale tak těsné jako legíny. V extrémní zimě použijte legíny pod běžecké kalhoty, čímž přidáte další vrstvu, která vás bude chránit. Vyhněte se bavlně.

Běžecké boty – vyberte si takový pár běžeckých bot, které budou dobře odpružené a stabilní, přesně podle vašich potřeb. Do bot jsou samozřejmě ideální běžecké ponožky, které odvádí vlhkost a předejdou puchýřům.

Modelový příklad: žena, teplota 10°C, zataženo, lehký vítr, soumrak, delší trasa

Lehká běžecká bunda, tričko s dlouhým rukávem, sportovní podprsenka, běžecké rukavice, legíny a samozřejmě běžecké boty. Doporučení platí stejné jako u mužů.

Modelový příklad: muž, teplota -12°C, jasno, lehký vítr, během dne, náročnější trénink

Zimní čepice – teplá běžecká čepice nejlépe s krytím uší je vhodná v zimě a zejména, když trochu fouká. K dispozici jsou ve specializovaných obchodech z materiálů jako je vlna Merino, fleece nebo nějaký typ moderních vláken.

Sluneční brýle – tím, že v jasném počasí použijete sluneční brýle, si ušetříte energii od mhouření očí. Používají se v podmínkách, kdy hrozí případné oslnění sluncem, což může být i v zimě.

Další vrstvy jsou již klasické: lehká běžecká bunda, tričko s dlouhým rukávem, běžecké rukavice, legíny a běžecké boty.

Zajímají vás také další možné kombinace povětrnostních podmínek a běžeckého tréninku? Vyzkoušejte jednoduchou pomůcku, která vám poradí co na sebe.

 Máte nějakou jinou oblíbenou kombinaci běžeckého oblečení na zimu? Podělte se s ostatními o svůj tip.

zdroj:

  • http://www.runningtools.com/
  • http://www.runnersworld.com
2 komentářů